2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Törenimiz Coşku ile Gerçekleşti

Üniversitemizin 2021-2022 Akademik Yılları Mezuniyet Törenimiz 21 Temmuz Perşembe günü Beykoz Belediyesi Sahil Şenlik Alanında gerçekleştirildi. Törenimize; Beykoz Belediye Başkanı V. Bünyamin Korkmaz, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, Mütevelli Heyet Başkanımız Ruhi Engin Özmen, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Durman, Mütevelli Heyet Üyelerimiz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Baki Aksu, Rektör Yardımcısı, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Kuru, Üniversite kurucu vakfımız Mütevelli Heyeti, Üniversite Danışma Kurulu Üyelerimiz, dekanlarımız, öğretim üyelerimiz, mezunlarımız ve aileleri katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Durman “Bu törendeki en büyük mutluluğumuz ve gururumuz, bugün burada üniversitemizden yaklaşık 1.500’e yakın öğrencimizi başarılı bir şekilde mezun ediyor ve onları hayata uğurluyor olmamız. Mezunlarımız arasında dünyanın değişik coğrafyalarından üniversitemize öğrenimleri için gelen uluslararası öğrencilerimiz de bulunuyor. Üniversitemizde şu anda 500’e yakın uluslararası öğrenci öğrenim görüyor.” şeklinde konuştu.

Beykoz Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Önlisans Programları Birincimiz Aşçılık Programı öğrencimiz Beyzanur Bülbül, Lisans Programları Birincisi Psikoloji programı Ezgi Bayraktar ve Lisansüstü Programlar Birincimiz ise İş ve Örgüt Psikolojisi (Tezsiz) Yüksek Lisans Programı öğrencimiz Canan Yurdakul oldu.

‘Mezuniyet’ değil, ‘commencement’ yani ‘başlangıç’ günü

Prof. Dr. Durman konuşmasında kadın mezunların başarısına dikkat çekerek şöyle konuştu; “Bunu duymaktan erkek öğrencilerimiz çok mutlu olmayabilirler ama önlisans, lisans ve yüksek lisans programlarımızdan not ortalamalarıyla ilk üç dereceye girerek mezun olan öğrencilerimizin 11’i kadın, 1’i erkek öğrencimiz. Kadın mezunlarımız bu yüksek başarılarından dolayı güçlü bir takdiri ve alkışı hak ediyor.”

Mezunlara seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Durman, mezuniyetin yeni bir başlangıç olduğunu ifade ederken şunları söyledi; “Dünyada bazı ülkelerde mezuniyet günleri ‘mezuniyet’ değil, ‘commencement’ yani ‘başlangıç’ günü/töreni olarak adlandırılıyor. Sizler de bugün mezun olarak yaşamınızda yeni bir döneme başlangıç yapıyorsunuz. Şimdi sizler için zorlu bir yaşam mücadelesi başlıyor. Sahip olduğunuz bu birikim ile mesleğinizde ve dünyanın neresinde olursanız olun yapacağınız işlerde başarılı olmaya adaysınız. Hayatın da sizlerden öğreneceği çok şeyler olacak, bu konuda cömert olun. Pozitif bilimin göstergelerine, hayallerinize, hatalarınıza ve daha da önemlisi sezgilerinize, güzel yüreklerinizin size söylediklerine güvenin; onlar sizleri hiçbir şekilde yarı yolda bırakmayacak, sizleri doğru olana yönlendirecektir. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, sizlere, aileleriniz ve sevdikleriniz ile birlikte sağlıklı, mutlu, onurlu ve başarılı bir yaşam diliyorum.”

2021-2022 Akademik Yılı açılış konuşmasını yapan Mütevelli Heyet Başkanımız R. Engin Özmen mezunlara hitaben şöyle konuştu; “Mezun olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Sizlerin başarısına ortak olmak çok güzel. Öğrencimizin memnuniyet algısı bizler için değerli. Bağımsız üniversite araştırma kuruluşu ÜniAr tarafından gerçekleştirilen Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması-TÜMA 2022’de 73 vakıf üniversitesi arasında 18’inci sırada yer aldık ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman TÜMA 2022 araştırmasında tüm üniversiteler arasında ÜniAr Üstün Performans Ödüllerinde Gümüş Ödül’e layık bulundu. Bu sonuçlar bizler için çok kıymetli. Hepinizin yolu ve bahtı açık olsun." dedi

“Hepimiz keyif aldığımız alanlarda var olabiliriz”

Beykoz Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Önlisans Programları Birincimiz Beyzanur Bülbül, “Eğitimimizi başarıyla tamamlayarak mezun olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnsanın ilgi duyduğu alanda eğitim alıp çalışma imkânı bulabilmesinin başarıya giden yolda ne denli önemli bir adım olduğunun bir kez daha farkına vardım. Bundan sonra ister akademik kariyere devam edelim ister iş hayatına atılalım umuyorum ki hepimiz keyif aldığımız alanlarda var olabiliriz. İlerlediğimiz bu yolda da çevremizin bizi destekleyen insanlarla bezenmesini diliyorum. Bu konuda gerçekten şanslı olduğumu söylemeliyim.” dedi.

“Öğrenmenin ve gelişmenin yaşı yok.”

Lisans Programları Birincimiz Psikoloji programı Ezgi Bayraktar, “Okul hiçbir zaman derslerden ibaret değildir. Dersler bir araçtır. Önemli olan kişinin aldığı eğitimi hayatına uyarlayabilmesi ve kendini geliştirmek için çaba sarf etmesidir. Üniversite hayatı, bunu öğrenmenin en güzel şeklidir ve hiçbir zaman geç değildir. Öğrenmenin ve gelişmenin yaşı yoktur. İkinci üniversite olarak, 32 yaşında başladığım Beykoz Üniversitesi’nde geçirdiğim süre, benim için bunun kanıtıdır.

Okul başarısı elbette önemlidir ve birinci olarak mezun olmaktan onur duyuyorum. Ama hayatta asıl önemli olan öğrenmeyi öğrenmek ve bunu yaşam boyu sürdürmektir. Beykoz Üniversitenin izinden gittiği, eğitim bilimci John Dewey’in dediği gibi: “Eğitim hayata hazırlık değildir, hayatın ta kendisidir”. İkinci üniversite deneyimimin bana kazandırdığı sadece psikolog unvanı değil; kurduğum arkadaşlıklar, değerli hocalarım ile iletişimim ile birlikte bütün bir öğrenme ve gelişim sürecidir.” şeklinde konuşarak mezun olan tüm arkadaşlarını tebrik etti.

2021-2022 Beykoz Üniversitesi Lisansüstü Programlar Birincisi Canan Yurdakul ise konuşmasında Lisansüstü Programlar Birincisi olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadığını belirterek eğitim sürecinde desteklerini esirgemeyen hocalarına teşekkür etti. Yurdakul konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri ile tamamladı; “Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için ve başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir ve fendir.”

Bu içerik 22/07/2022 tarihinde yayınlanmıştır.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesini yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.