Yatay Geçiş

YATAY GEÇİŞE ÖZEL %50 BURS + %25 TERCİH BURSU 

Üniversitemizin 2017-2018 Güz Dönemi Yatay Geçiş Başvuruları 1 Ağustos-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Bu yıl sadece Bilgisayar Programcılığı, Grafik Tasarımı, İş Sağlığı Ve Güvenliği, Medya Ve İletişim, Mobil Teknolojileri, Deniz Ve Liman İşletmeciliği, Dış Ticaret (İngilizce), Dış Ticaret, Dış Ticaret (Uzaktan Öğretim), Hava Lojistiği, Lojistik (İngilizce), Lojistik, Lojistik (Uzaktan Öğretim), Raylı Sistemler İşletmeciliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (İngilizce), Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri önlisans programlarına yatay geçiş ile öğrenci kabul edilecektir.

2017-2018 Güz Döneminde kurum içi ve kurumlar arası yatay geçişlerde %50 burs verilecektir. Başka bir üniversiteden Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş yapan öğrencilere %50 bursa ek olarak %25 oranında tercih bursu uygulanacaktır.

Başvuru Formu için tıklayınız.

KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ

KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ

Not Ortalamasına Göre Yatay Geçiş

  • Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.
  • Programların ilk yarıyılı ile son yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.
  • Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şarttır.
  • Başarı şartını sağlayamayan ancak merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olan adaylar yatay geçiş başvurusu yapabilir. *Bu şekilde başvuran adayların başvuruları sadece başarı ortalaması ile başvuran adayların yerleştirmesi bittikten sonra boş kalan kontenjan olması halinde değerlendirilir.
  • Açık veya uzaktan öğretimden, diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

 Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş (Ek Madde 1)

Yükseköğretim kurumlarından herhangi birine kayıtlı tüm öğrenciler, başarı koşullarına bakılmaksızın, merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilir. Öğrencinin, eğitim aldığı üniversiteye girdiği yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği üniversitedeki programın o yılki taban puanına eşit veya daha yüksek ise yatay geçiş başvurusu yapabilir. İngilizce hazırlık sınıfı dâhil tüm sınıflarda geçiş hakkından yararlanabilirler. Öğrenciler bu maddeden yararlanarak ancak 1 defaya mahsus yatay geçiş yapabilmektedir.

Not Ortalamasına Göre Yatay Geçiş

  • Kurum içi yatay geçişler eşdeğer düzeyde programlara yapılabilir.
  • Yüksekokulumuz bünyesindeki aynı düzeyde fakat farklı merkezi yerleştirme puan türü ile öğrenci kabul eden diploma programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.
  • Not ortalamasına göre Kurum içi Yatay Geçişlerde, programların ilk yarıyılı ile son yarıyılına geçiş yapılmaz.

Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş (Ek Madde 1)

Başarı koşullarına bakılmaksızın, merkezi yerleştirme puanı ile yapılan geçiştir. Öğrencinin, girdiği yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programın o yılki taban puanına eşit veya daha yüksek ise yatay geçiş başvurusunda bulunabilir. İngilizce hazırlık sınıfı dâhil tüm sınıflarda geçiş hakkından yararlanabilirler. Öğrenciler bu maddeden yararlanarak ancak 1 defaya mahsus yatay geçiş yapabilmektedir.

Bu içerik 31/07/2017 tarihinde güncellenmiştir.

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİNİ TAKİP EDİN


Haberdar Olun

Beykoz Üniversitesi'ni yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey mail adresini bizimle paylaşmak. Haftalık bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.